Szarlotka z gotowych jabłek prażonych
Składniki
- Słoik 1 l prażonych jabłek Rolnik
- 600 g mąki
- 6 łyżek cukru
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 250 g margaryny
- 100 g masła
- 4 żółtka
- 1 łyżka proszku do pieczenia
- 50 g tartej bułki
- cukier puder
Kulinarna wyprawa do: Polski i Francji
Szarlotka, zwana również jabłecznikiem, należy do ulubionych deserów Polaków i Francuzów. Sekret udanej szarlotki to kruche ciasto i aromatyczne, słodko-kwaśne jabłka prażone.
Dzisiaj powiemy Ci, jak szybko przyrządzić idealnie kruchą, pachnącą letnimi jabłkami, wanilią i masłem, tradycyjną szarlotkę, która przypomni Ci najpyszniejsze smaki babcinej kuchni. Owoce możesz uprażyć samodzielnie albo wybrać gotowe, prażone jabłka Rolnik w litrowym słoiku.
Przygotowanie
Składniki na ciasto (wszystko oprócz jabłek, bułki tartej i cukru pudru) ugniataj do momentu uzyskania pokaźnych rozmiarów kuli. Owiń ciasto folią i włóż do lodówki na około 45 minut. Następnie podziel ciasto na dwie części. Po rozwałkowaniu, jedną część rozłóż na płaskiej blaszce o wymiarach około 24x25 cm, wyłożonej papierem do pieczenia. Posyp ciasto bułką tartą i ułóż na nim prażone jabłka. Drugą, rozwałkowaną część ciasta delikatnie ułóż na warstwie jabłek. Szarlotkę wsadź do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni i piecz przez 50 minut. Po ostygnięciu, posyp ciasto cukrem pudrem. Szarlotka gotowa!
Z czym to się je?
- Z kawą, herbatą lub mlekiem – jako tradycyjny deser
- Z lodami waniliowymi i bitą śmietaną – po wcześniejszym podgrzaniu szarlotki
- Z sosem czekoladowym
Rolnik radzi
- Do polskiej szarlotki możesz dodać przyprawy korzenne - np. cynamon i/lub goździki.
- Schłodzenie ciasta w lodówce ułatwi Ci krojenie na kawałki.
- Jeśli lubisz ciasta "fit", wyeliminuj z przepisu cukier albo dodaj brązowy w mniejszej ilości.
- Tradycyjną mąkę pszenną możesz zastąpić np. mąką jaglaną, kukurydzianą lub z pełnego przemiału - w zależności od preferencji.
Czy wiesz, że...
Nazwa "szarlotka" prawdopodobnie pochodzi od przydomku rosyjskiej carycy - Aleksandry Fiodorowej, zwanej Charlottą Pruską. Ciasto miał wynaleźć francuski cukiernik Marie-Antoine Carême.
SMACZNEGO!
Dajcie znać, jak Wam smakowało na naszym Facebooku ›