Hummus z cieciorki konserwowej z pomidorami suszonymi
Składniki
- 1 puszka cieciorki konserwowej Rolnik (to podstawa Twojej pasty)
- 1/2 słoika suszonych pomidorów Rolnik
- 2 łyżki pasty tahini
- 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka papryki słodkiej
- 1 płaska łyżeczka papryki ostrej
- 2 szczypty soli
- kilka łyżek bardzo zimnej wody
Kulinarna wyprawa na: Bliski Wschód
Hummus to aromatyczna i bardzo pożywna pasta z ciecierzycy, wywodząca się z kuchni arabskiej. Samodzielne przygotowanie tradycyjnego hummusu wcale nie jest trudne. Co więcej, przepis możesz modyfikować wedle uznania, łącząc ciecierzycę z ulubionymi dodatkami – przyprawami, ziołami czy warzywami.
Dzisiaj podpowiemy Ci, jak przyrządzić hummus z suszonymi pomidorami. Otrzymana w ten sposób pasta jest wyrazista w smaku, subtelnie słodka, lekko kwaskowata i cudownie pachnie ziołami.
Przygotowanie
Przyrządzanie hummusu, niezależnie od wariacji smakowych, to zawsze podobny rytuał. Wszystkie składniki umieść w podłużnym pojemniku blendera i miksuj aż do uzyskania kremowej, gęstej, gładkiej masy. Otrzymaną pastę dopraw według własnego uznania, dodając więcej pieprzu czy papryki (cieciorkę bez problemu zmieszasz z przyprawami). Pyszny, naturalny hummus gotowy!
Z czym to się je?
- Ze świeżym pieczywem – hummus zastępuje pasztety i "gotowe" pasty
- Z surowymi, pokrojonymi w słupki warzywami – jako alternatywa lub uzupełnienie jogurtowo-majonezowych dipów
- Z chlebkiem pita – w tradycyjnym wydaniu
- W naleśnikach i tortillach z wegetariańskim lub wegańskim nadzieniem
- Na kanapce – hummus doskonale łączy się z jajkiem na twardo, świeżą kolendrą, roszponką, awokado, twardymi serami i piklami
Rolnik radzi
- Ciecierzyca na hummus powinna być miękka, aby nie tworzyły się grudki (cieciorka konserwowa Rolnik nadaje się idealnie).
- Użytą w przepisie pastę tahini możesz kupić gotową w słoiku (najlepiej oryginalną izraelską lub libańską) albo przyrządzić ją samodzielnie z prażonego sezamu i oliwy z oliwek.
- Zamiast suszonych pomidorów, do pasty możesz dodać bazylię, tymianek, smażoną cebulę, wędzoną paprykę, oliwki, awokado, pieczonego buraka, a nawet… chrzan.
- Hummus warto podawać w płytkim naczyniu po uprzednim skropieniu pasty oliwą i posypaniu jej słodką papryką, orzechami pinii, natką pietruszki, pieprzem, kminem rzymskim lub arabską mieszanką przypraw za'atar.
Czy wiesz, że...
Legenda głosi, że hummus wymyślił sułtan Saladyn w czasie wypraw krzyżowych.
SMACZNEGO!
Dajcie znać, jak Wam smakowało na naszym Facebooku ›